Z czym pić brandy?
News

Z czym pić brandy?

Jak i z czym pić brandy - oto kilka propozycji

Brandy to alkohol destylowany z wina. W jaki sposób pić brandy? W postaci drinków, czy samodzielnie? W poniższym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości związane z piciem brandy.

Brandy jest napojem destylowanym z wina, najczęściej gronowego lub owocowego w przypadku brandy smakowych. 

Oryginalnie nazwa pochodzi od holenderskiego słowa brandewijn, co oznacza „destylowane wino”. Po staropolsku brandy określa się wypalanką, co nawiązuje do tradycyjnej metody destylacji. Po destylacji trunek przelewany jest do dębowych beczek i tam leżakuje. Trunek znany jest już od dawnych czasów, mimo, że nie znamy dokładnej daty powstania. Zdania są podzielone, gdyż niektórzy sądzą, że brandy pochodzi jeszcze ze starożytności, inni, że ze średniowiecza. 


Rodzaje brandy

Brandy dzieli się na kilka rodzajów. Każdy z nich charakteryzuje się innym, wyjątkowym smakiem i aromatem. Jakie są najpopularniejsze rodzaje brandy?

Koniak – jest to brandy produkowana wyłącznie we Francuskiej miejscowości Cognac.

Kirsh – jest to brandy wytworzona na bazie czereśni

Armaniak – brandy produkowana na bazie białych win pochodzących z Francji, z Armagnacu

Grappa– jest to włoski trunek. Bazą są pestki winogron. Jej odpowiednikami z innych krajów są Orujo (Hiszpania) i Marc (Francja).

Kalvados – francuski wytrawny winiak, charakteryzujący się jabłkowym bukietem

Śliwowica – wytwarzana na bazie odmiany śliwek – węgierek. 


Jak pić brandy

Brandy to rodzaj wytrawnej wódki. W związku  z tym nadaje się do picia zarówno solo, jak i w formie drinków. Pijąc brandy samodzielnie należy podawać ją w temperaturze pokojowej. Idealnie nadaje się do tego niski, pękaty kieliszek Pojemność takiego kieliszka to ok 100 – 300ml. Alkohol powinien zajmować ok ¼ naczynia. 

Przy piciu brandy solo najważniejsze jest smakowanie i delektowanie się jej aromatem. Dlatego też należy spożywać ją powoli, odczekując ok minutę po nalaniu do kieliszka, aby wydobyć wszystkie aromaty trunku. 

Podczas spożywania trunku możemy też ogrzać zawartość ciepłem dłoni, delikatnie trzymając go za czaszę.

Jako tradycyjny sposób serwowania brandy przyjmuje się podawanie go jako digestif, czyli napój podawany po obiedzie w celu polepszenia procesów trawiennych. Jako dodatki można podać orzechy, pomarańcze, espresso lub lody. 


Drinki na bazie brandy

Drinki z brandy nie są aż tak bardzo popularne, jak te z whisky lub wódką, a szkoda, gdyż ich smak potrafi zaskakiwać. Szczególnie może przypaść do gustu osobom, które nie lubią mocnego alkoholu - zawartość alkoholu w samej brandy to ok 40%.

Najbardziej popularnym połączeniem jest tzw. sidecar, czyli brandy, likier pomarańczowy i sok z cytryny. Likier i sok złagodzą smak brandy i dodadzą mu owocowego aromatu.

Inną opcją jest przełamywanie smaku brandy np. suszonymi owocami, lub plasterkiem pomarańczy. 


Jak widać nie ma jednego dobrego sposobu na picie brandy. Jeśli jesteśmy zwolennikami mocniejszych trunków być może lepszą opcją będzie picie brandy samodzielnie, natomiast jeśli wolimy delikatniejsze smaki, możemy wypróbować brandy w firmie drinków. 

Zobacz też: Czym się różni whisky od brandy