Whisky prosto z dymu – czym wyróżnia się whisky torfowa
News

Whisky prosto z dymu – czym wyróżnia się whisky torfowa

Co to Whisky torfowa?

Skąd wzięła się whisky torfowa? Jak pić whisky torfową? Czy whisky torfowa nadaje się dla początkującego konesera? W poniższym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania związane z whisky torfową.

Czym jest whisky torfowa?

Torf jest formą skały osadowej wykorzystywanej jako surowiec opałowy. Idealnie się nadaje do tego celu, gdyż zawiera ok 60% węgla, dzięki czemu bardzo dobrze się pali.

Szkocja jest dosyć uboga w lasy, dlatego drewno nie mogło być surowcem opałowym dla producentów whisky. W tej roli idealnie sprawdził się właśnie torf.


W jaki sposób powstaje whisky torfowa

Najważniejszym elementem procesu powstawania whisky jest suszenie słodu. Od wieków Szkoci do tego procesu wykorzystują właśnie torf. Ziarno jęczmienia wykorzystywane do produkcji whisky nasycane jest właśnie oparami palonego torfu. Dzięki temu wytwarza się tak bardzo charakterystyczny aromat wyczuwalny w whisky torfowej. Mimo że po etapie suszenia słodu następuje jeszcze wiele innych etapów produkcji whisky, tj. zacieranie, fermentacja, czy destylacja to ten etap ma wyjątkowe znaczenie gdyż na dobre nadaje whisky tego wyjątkowego ziemnego aromatu. 

Za szkocką stolicę najlepszej whisky torfowej uważana jest wyspa Islay. Znajduje się tam pięć destylarni słynące wyłącznie z produkcji whisky torfowej. Stężenie związków fenolowych odpowiedzialnych właśnie za wyjątkowy zapach wynosi zazwyczaj 30–50 ppm, choć istnieję i takie whisky, których stężenie sięga nawet 100 ppm. 

Najczęściej aromat torfowy porównywany jest do zapachu asfaltu, spalonej gumy, kabli, czy bandaży medycznych. 

Zapach i smak whisky zależy nie tylko od intensywności aromatu ale także od miejsca produkcji. W przypadku destylarni znajdujących się w pobliżu wody w produkowanej whisky możemy doszukać się aromatów wodorostów. Whisky torfowe, które leżakują w beczkach po winie, nabierają nieco bardziej owocowych aromatów. Wielu znawców i koneserów whisky torfowej zwraca uwagę na nieco kontrowersyjne ale z pewnością udane połączenie ciężkich aromatów torfowych z nutami owocowymi.

Jak pić whisky torfową

W artykule „ jak pić i podawać whisky” pisaliśmy, że nie ma jednego idealnego sposobu na picie whisky. Każdy powinien wybrać sposób, który najbardziej mu odpowiada.

Pijąc whisky torfową w celach degustacyjnych najlepiej kosztować ją solo, ewentualnie dodając kilka kropel wody. Wtedy jesteśmy w stanie wychwycić wszystkie aromaty, które whisky torfowa ma nam do zaoferowania. Do degustacji whisky torfowej najlepiej użyć kieliszka tulipanowego, aby aromat jak najdłużej utrzymał się w środku.

Koneserzy i stali degustatorzy torfowej whisky mogą również próbować różnych koktajli na bazie whisky torfowej. 


Do jakich dań nadaje się whisky torfowa?

Whisky torfowa dzięki niezwykłym mocnym aromatom idealnie komponuje się z różnym typem mięs, np. wędzonymi rybami, czy wędlinami. Pasuje również do owoców morza, no ostryg oraz grillowanych, intensywnych w smaku serów.


Rady dla początkujących koneserów whisky torfowej

1.Whisky torfowa ma bardzo intensywny smak, więc może zaskoczyć mniej wprawione podniebienia. W związku z tym na początku najlepiej zainwestować w mniejszą butelkę, będąc przygotowanym na to, iż whisky może nie trafić w nasz gust.

2.Dajmy whisky czas. Trunek taki jak whisky nie ma oczywistego smaku i może rozwijać inne smaki i aromaty przy bliższym poznaniu. Dlatego nie należy zniechęcać się po pierwszym kieliszku i za jakiś czas warto spróbować ponownie.

3.Komponujmy whisky torfową z odpowiednimi potrawami. Tak, jak wspominaliśmy powyżej, whisky torfowa może idealnie podkreślić smak wędzonych mięs, ryb, owoców morza, czy wędzonych serów. 


A Wy, próbowaliście whisky torfowej? Jakie macie wrażenia? Mamy nadzieję, iż jeśli do tej pory baliście się spróbować mocniejszych smaków, dacie im szansę i znajdziecie swój idealny sposób na picie whisky torfowej. 

Sprawdźcie też różnice między whisky, whiskey a bourbonem