Smaki wina
Smaki wina
News

Smaki wina

wino wytrawne, słodkie, półsłodkie i wytrawne które wybrać?

Najbardziej podstawowe cztery smaki wina zna chyba każdy. Wyróżniamy wino wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie.  O ile rozróżnienie wina wytrawnego od słodkiego nie sprawia żadnych problemów, to rozróżnienie wina półwytrawnego od półsłodkiego już tak.

W poniższym artykule wyjaśniamy różnice między winem wytrawnym, półwytrawnym, półsłodkim i słodkim oraz przedstawiamy ich charakterystykę.

Najczęściej przyjmuje się, że wina wytrawne zawierają do 10g cukru na litr. Wina półwytrawne – do 30g cukru na litr, wina półsłodkie – do 60g cukru na litr, zaś słodkie – powyżej 60g cukru na litr. Może się zdarzyć, iż jedno wino półwytrawne ocenimy jako słodsze niż wino półsłodkie. Może to wynikać z różnic w kryteriach określania słodyczy wina przez poszczególne kraje produkujące wino.

Wino wytrawne


Wino wytrawne istnieje w podziale win wg zawartości cukru zaraz obok wina półwytrawnego, półsłodkiego i słodkiego. Jest to najszerzej reprezentowana grupa win na całym świecie. Gatunek ten dominuje zarówno wśród czerwonych, jak i białych win.

Podstawowym kryterium, które decyduje o tym, czy wino jest wytrawne, jest zawartość cukru resztkowego. Zależy ona od etapu fermentacji na jakim został przerwany ten proces.

Wino wytrawne np. Penfolds Rawson's Retreat Riesling nadaje się zarówno do samodzielnego podania, jak i do różnych posiłków.

Jeśli podajemy wino samodzielnie, białe wino wytrawne będzie idealnie orzeźwiało w letni wieczór, czerwone – stanowi symbol elegancji i wytworności o każdej porze roku. Czerwone wino wytrawne zawiera też dużo właściwości zdrowotnych.

Jeśli wybieramy spożywanie wina wytrawnego w towarzystwie posiłku, będzie ono pasować do wszystkich typów przystawek poza tymi o słodkim smaku. Najlepiej sprawdzają się klasyczne połączenia. Czerwone wino wytrawne podajemy do czerwonych mięs oraz niektórych gatunków serów, natomiast białe wino wytrawne dobrze sprawdzi się w towarzystwie ryb i owoców morza.

Wino półwytrawne


Wino półwytrawne jest często wybieraną opcją wśród konsumentów, którzy lubią bardziej łagodny charakter i orzeźwiające smaki wina. Wybór ten może być podyktowany również niechęcią do smak wina wytrawnego, który wielu osobom może wydawać się zbyt ciężki i przytłaczający.

Wino półwytrawne jest produkowane w ten sam sposób, co wina słodkie i wytrawne. To, co go wyróżnia to ilość cukru resztkowego, czyli tego, który zostaje w winie po ukończonym procesie fermentacji. Wina półwytrawne mają więcej cukru niż wina wytrawne, natomiast mniej niż wina słodkie. Jest też dużo delikatniejsze w smaku niż wino wytrawne i cechuje się mniejszą kwasowością.

Jeśli chodzi o wrażania smakowe, wino półwytrawne cechuje się większą łagodnością i zbilansowaniem. Mimo dokładnie takiej samej metody produkcji, wina półwytrawne są łagodniejsze w smaku dzięki większej zawartości cukru.

Wina półwytrawne są tez dostępne w wersji musującej oraz różowej, dlatego tak bardzo przypadają do gustu miłośnikom prosecco.

Wino półwytrawne, np Vina Esmeralda Blanco Summer podobnie jak wytrawne idealnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu, jak i w wersji samodzielnej.

Wina białe półwytrawne idealnie pasują do drobiu, curry i niektórych dań kuchni azjatyckiej.

Wino czerwone półwytrawne dobrze nada się do podania z kaczką lub przekąskami, np. kabanosami lub niektórymi ser.

Wino półsłodkie


Wino półsłodkie stanowi doskonałą alternatywę dla osób, które nie przepadają za wytrawnym smakiem win, ale również nie są zwolennikami wina słodkiego. Oprócz słodyczy cechą charakterystyczną wina półsłodkiego są wyraźne nuty owocowe. Wino półsłodkie jest orzeźwiające, delikatne i długie w finiszu, często z nutą przypraw.

To pierwsze jest dla wielu osób zbyt kwaśne, natomiast drugie – kojarzy się wyłącznie z podawaniem do deserów i bardzo słodkich potraw. Idealny kompromis pomiędzy tymi skrajnościami stanowią wina półsłodkie i półwytrawne.

Wina półsłodkie występują we wszystkich kolorach: białym, różowym i czerwonym. Mogą też występować jako spokojne, musujące lub frizzante.

Wina półsłodkie produkowane są na całym świecie, niezależnie od regionu lub klimatu. Najpopularniejsze regiony pochodzenia win półsłodkich to Gruzja, w której kiedyś wina półsłodkie były produkowane na szeroką skalę i Niemcy. Znane są też wina półsłodkie pochodzące z Francji, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

Wina półsłodkie powstają w ten sam sposób, co wina słodkie. Podczas fermentacji cukier zawarty w owocach winogron zamieniany jest w alkohol i CO2. Im wcześniej proces fermentacji zostanie przerwany, tym więcej tzw. cukru resztkowego będzie miało wino. Wino półsłodkie zawiera zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu gramów na litr.

Wino półsłodkie, podobnie jak słodkie podawać można na różne sposoby. Można pić je samodzielnie, jako aperitif, a także do deserów i ciast owocowych, delikatnych mięs, wyrazistych serów. Białe wino półsłodkie takie jak San Valentin White sprawdzi się także jako dodatek do ryb, czy gęsich podrobów.

Wina słodkie


Wina słodkie stanowią w winiarskim świecie przeciwieństwo win wytrawnych.

Choć stanowią mniejszość w światowej produkcji win, okazuje się, iż ich produkcja jest trudniejsza i stanowi nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych winiarzy. Jeśli chodzi o wina słodkie, nierzadko cena idzie w parze z wysoką jakością produkcji oraz wyjątkowym smakiem.

W winach słodkich wysokiej jakości cała słodycz pochodzi z winogron, a do wina nie jest dosypywany cukier. W przeciwieństwie do wina wytrawnego, proces fermentacji wina słodkiego przerywana jest kiedy większość cukru nie jest jeszcze przerobiona.

Wina słodkie, np Floralis Moscatel Oro można podawać zarówno jako aperitif, jak i do deserów.

Jeśli chodzi o dania główne, wino słodkie sprawdzi się jako uzupełnienie do lekkich mięs oraz wielu dań kuchni azjatyckiej, szczególnie do dań pikantnych, ale również do słodszych sosów na bazie miodu.

Wino słodkie pasuje również do deserów oraz owoców podawanych po posiłku.

Cięższe wina słodkie można spożywać również samodzielnie, gdyż stymulują one proces trawienny oraz mogą stanowić odrębny rodzaj deseru.

Słodkie wino najlepiej podawać w temperaturze 6 – 9 stopni Celsjusza, gdyż taka temperatura najlepiej wydobywa smak i aromat słodkiego wina. Serwuje się je w małych kieliszkach, zwężanych ku górze.


Wszystkie rodzaje win znajdą Państwo w ofercie sklepu KultoweAlkohole.