Jak podawać czerwone wino?
Czerwone wino jak, ile i z czym pić?
Jak wynika z różnych sondaży Polacy coraz częściej sięgają po czerwone wino i statystycznie wypijają go 7 litrów rocznie na osobę. Czerwone wino jest symbolem klasy i elegancji i nadaje się do degustowania zarówno w bliskim gronie osób w domowym zaciszu, jak i podczas większych przyjęć typu wesela.
Wino czerwone kojarzy się zazwyczaj z krajami, z których najczęściej pochodzi: Francją, Włochami, Australią, Chile, USA. Popularność jednak zyskało już chyba na całym świecie i jest jednym z najpopularniejszych trunków. Szeroko znane są też właściwości zdrowotne czerwonego wina, które sprawiają iż jest też jednym z najzdrowszych alkoholi. Mimo tego że czerwone wino jest bardzo popularne, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego w jaki sposób powinno się je serwować. W poniższym artykule podpowiadamy do jakich potraw najlepiej pasuje czerwone wino i w jaki sposób podawać je gościom.
Jak powstaje wino czerwone
Wino czerwone powstaje z czerwonych winogron, a barwa wynika z granatowego koloru skórek i zawartych w nich barwników, tzw. antocyjanów uwalnianych podczas maceracji. Istnieje tylko kilka odmian winogron, które powodują czerwono – różową barwę soku nawet bez maceracji.
Skąd pochodzi wino czerwone?
Tak, jak białe odmiany winogron wolą surowszy, północny klimat, tak czerwone odmiany preferują klimat umiarkowany i ciepły. Oczywiście wszystko zależy od konkretnych szczepów, z których produkowane są poszczególne rodzaje wina. Najbardziej znane pinot noire pochodzą z Burgundii i Szampanii, cabernet sauvignon - z Bordeaux, syrah jest najczęściej kojarzony z Australią.
Wiele czerwonych upraw winogron znajduje się we Włoszech i Hiszpanii, a także Ameryce Południowej i RPA.
W procesie produkcji czerwonych win szczególnie ważny jest proces maceracji miazgi winogronowej. Zabieg ten stosuje się w celu uwolnienia barwników, garbników i substancji aromatyzujących znajdujących się w skórkach winogron. Przechodzą one do moszczu, a następnie do wina. Od długości trwania procesu maceracji zależy intensywność zabarwienia wina.
Jak pić wino czerwone?
Wino czerwone, w zależności od rodzaju wina, może stanowić idealne uzupełnienie cięższych dań, a także dodatek do niektórych gatunków serów lub deserów.
Standardowo wino czerwone podaje się w wyższej temperaturze niż wino białe. Zazwyczaj temperatura podania to ok. 15 – 18 stopni Celsjusza. Aby osiągnąć idealną temperaturę wina najlepiej umieścić je w lodówce ok godzinę przed podaniem.
Jak podawać wino czerwone gościom?
Jeśli chodzi o zasady serwowania czerwonego wina, niezwykle istotny jest wybór szkła, w którym je podajemy. Kieliszki, w których spożywamy czerwone wino, powinny być delikatnie szersze niż kieliszki do wina białego. Powinny mieć one szeroką, pękatą czaszę, zwężaną ku górze. Odpowiednie napełnienie kieliszka to 1/3 jego wysokości. Szersze kieliszki pozwalają na pełne wydobycie smaków i aromatów trunku. Szerokość kieliszka ma znaczenie szczególnie w przypadku starszych, dojrzalszych win, które wymagają uwolnienia aromatów.
Ważne jest również to, że jeśli planujemy podać kilka rodzajów czerwonego wina, przed winem czerwonym wytrawnym powinno zostać podane wino białe. Część z win może wymagać napowietrzenia przed podaniem, by aromaty mogły się uwolnić. W tym celu możemy też przelać wino do karafki lub wykorzystać do jego podania większe kieliszki. Oprócz tego powinniśmy pamiętać jeszcze o tym, iż nie powinniśmy dodawać wody lub kostek lodu do serwowanego gościom wina. Może to być odebrane jako nietakt, gdyż nawet jeżeli my wolimy trunki o lżejszym smaku, nasz gość może mieć zupełnie inny gust. Przed podaniem wina powinna się też odbyć jego próba, by nie podać gościom wina wadliwego.
Z czym łączyć czerwone wino?
O tym, jakie wino powinniśmy wybrać, powinny zadecydować przede wszystkim nasze preferencje, a także to, do jakiego posiłku chcielibyśmy je spożywać.
Czerwone wina wytrawne lub półwytrawne idealnie komponują się z pieczonym mięsem, dziczyzną, kaczką, czy gęsiną. Wino półsłodkie i słodkie pasuje najbardziej do niektórych gatunków sera oraz do deserów.
Czerwone wino a właściwości zdrowotne
Często mówi się, że czerwone wino jest dobre dla naszego zdrowia. Czy jest to tylko mit, czy naprawdę wino w odpowiednich ilościach może stanowić dodatek do naszej diety?
Zdrowotne właściwości czerwonego wina przypisuje się w głównej mierze obecności resweratrolu. Jest to substancja znajdująca się w skórce winogron i czerwonym winie, która posiada właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu w rozsądnej ilości może mieć korzystny wpływ na układ krążenia.
Wszystkie opisane powyżej aspekty są ważne, kształtują bowiem nasz stosunek do wina a także odpowiadają za jego odbiór przez gości. Podając wino w towarzystwie, nie możemy zapomnieć też o najważniejszej rzeczy - dobrej atmosferze oraz delektowaniu się smakiem i aromatem serwowanego trunku.