Jaki koniak wybrać na prezent?
Jaki koniak wybrać na prezent?
News

Jaki koniak wybrać na prezent?

Czy koniak jest dobry na prezent?

Jak wybrać dobry koniak na prezent? Czym jest koniak? Jeśli zastanawiacie się, czym powinien cechować się dobry koniak, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Czym jest koniak?

Koniak jest wysokoprocentowym destylatem winnym. Posiada ok 40% alkoholu. Produkowany jest we Francji w okolicach miejscowości Cognac. Nazwa koniak  została zastrzeżona wyłącznie do użytku przez produkty pochodzące właśnie z tej miejscowości. Do produkcji koniaku używa się wyłącznie trzech określonych odmian białych winogron. Głównie jest to odmiana ugni blanc. Wino uzyskiwane z tych winogron poddawane jest dwukrotnie procesowi destylacji, po czym leżakują w dębowych beczkach. Po procesie leżakowania następuje kupażowanie, gdyż płyn z jednej beczki nie jest jeszcze koniakiem. Poszczególne trunki są mieszane przez tzw. Szefa piwnicy, który w tym celu używa wyłącznie węchu. W efekcie koniak przypomina określony wzorzec. 
Jak pić koniak? 

W jaki sposób powinno się prawidłowo pić koniak? Jako samodzielny napój, czy jako składnik drinków? Wszystko zależy od naszych preferencji oraz od rodzaju koniaku, jaki wybierzemy. Okazuje się, że niektóre gatunki lepiej będą smakować solo, podczas gdy inne będą idealne do drinków. 

Starsze roczniki koniaku o dojrzałym smaku i aromacie bardzo dobrze nadadzą się do picia samodzielnie, np. podawane po posiłku w celu lepszego trawienia. 

Koniak może również wspaniale komponować się z innymi składnikami jako baza do drinków. Do drinków wykorzystuje się zazwyczaj młodsze i łagodniejsze w smaku roczniki koniaku. Można łączyć go z różnymi napojami gazowanymi typu cola, czy Sprite, ale również w podstawowej wersji z lodem oraz wodą gazowaną.


Koniak a brandy?

Wiele osób może się zastanawiać, czym różni się koniak od brandy. Najlepszą odpowiedzią będzie to, iż każdy koniak jest brandy, ale nie każda brandy jest koniakiem. Brandy nazywamy wszystkie trunki powstające w ten sam sposób, co koniak, z jednym wyjątkiem – nie muszą one pochodzić z francuskiej miejscowości Cognac.

Ponieważ oryginalny koniak produkowany jest w dużo mniejszej ilości niż brandy, jego cena też bywa zdecydowanie wyższa. Różnica między koniakiem i brandy dotyczy też sposobu podawania. 

Koniak podawany jest w kieliszkach na grubszej nóżce z rozchylonymi brzegami w kształcie tulipana. Brandy serwuje się w małych kieliszkach, takich jak do serwowania nalewek. Dzięki temu podczas picia trunków uwalniane są wszystkie smaki i aromaty napojów.
Rodzaje koniaku

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje koniaku: VS, VSOP oraz XO.

Pierwszy z nich, VS – Very Special – to najmłodszy z rodziny koniaków. Ma przeważnie od 2 do 5 lat.

VSOP – Very Special Old Pale, to nieco starszy koniak, ma od 4 do 10 lat. Ma nieco wyższą cenę niż jego młodszy brat. Oba pierwsze rodzaje najlepiej nadają się do picia w formie drinków i koktajli. 

Najstarszym i najlepszym koniakiem jest XO, czyli Extra Old. Przeważnie ma od 10 do 20 lat. Idealnie nadaje się do samodzielnego sączenia, a smak i aromat takiego koniaku na pewno przypadnie do gustu każdemu koneserowi. Istnieją również starsze koniaki, posiadające powyżej 30, a nawet 100 lat. Ten rodzaj przeznaczony jest dla wyjątkowych smakoszy tego rodzaju trunku.
Koniak na prezent

Koniak kojarzy się z elegancją, dostojnością i bogactwem smaku. Te wszystkie cechy sprawiają, że koniak jest idealnym wyborem na prezent dla bliskiej osoby.

Koniaki pakowane są w ozdobne butelki, co dodatkowo może podkreślać uroczystość okazji. W ofercie sklepu internetowego KultoweAlkohole.pl znajdą Państwo eleganckie koniaki w ozdobnych opakowaniach oraz zestawy koniaków z ozdobnymi szklankami. Posiadamy koniaki znanych marek jak Remy Martin i wiele innych alkoholi z całego świata.