Jak otwierać wino?
Jak otwierać wino?
News

Jak otwierać wino?

Dla wielu smakoszy wina jego otwieranie stanowi pewnego rodzaju rytuał

Etykieta nakazuje otwieranie wina z należytą starannością, używając w tym celu korkociągu.

Istnieją różne rodzaje korkociągów, w związku z czym w poniższym artykule podpowiadamy w jaki sposób z nich korzystać.W sklepach możemy znaleźć różne rodzaje korkociągów. Istnieją korkociągi tradycyjne, ze skrzydełkami, elektryczne. Wybierając się w gości najlepiej znać wszystkie te metody, aby rodzaj korkociągu nie zaskoczył nas podczas otwierania butelki wina w towarzystwie.

Otwieranie wina tradycyjnym korkociągiem

Aby otworzyć wino za pomocą tradycyjnego korkociągu należy usunąć folię zabezpieczającą korek, następnie przyłożyć śrubę korkociągu do korka, delikatnie kręcić pod odpowiednim kątem, następnie szybkim ruchem wyciągnąć korek.

Otwieranie wina korkociągiem ze skrzydełkami

W przypadku używania korkociągu ze skrzydełkami należy usunąć folię zabezpieczającą wino, następnie rozpocząć wkręcanie śrubki korkociągu w korek.  W tym czasie skrzydełka powinny zacząć unosić się w górę i aby usunąć korek należy je powoli naciskać, spychając w dół.


Otwieranie wina korkociągiem elektrycznym

Jest to zdecydowanie najłatwiejsza metoda otwierania wina. Należy usunąć folię zabezpieczającą wino, a następnie przyłożyć urządzenie do szyjki butelki i nacisnąć przycisk.

Niezależnie od wykorzystanej podczas otwierania wina metody należy pamiętać o powąchaniu korka. Jeśli korek ma nieprzyjemny zapach, nie powinniśmy podawać takiego wina.

Jeśli wino nadaje się do spożycia, powinniśmy delikatnie przetrzeć ścierką szyjkę butelki. W ten sposób usuniemy ewentualne drobinki korka, które mogły pozostać na butelce.