Podstawowy podział i klasyfikacja wina
News

Podstawowy podział i klasyfikacja wina

Klasyfikacje wina można rozpatrywać pod kątem koloru, rodzaju, smaku i innych.

W artykule przedstawiamy główne rodzaje wina i wyjaśniamy, czym się od siebie różnią.

Podział wina ze względu na barwę

Na podstawie koloru można wyróżnić trzy rodzaje wina: czerwone, białe i różowe. Co istotne, wbrew obiegowej opinii ich barwa niekoniecznie jest związana z kolorem owoców, ale przede wszystkim sposobem produkcji, w tym istotne znaczenie ma czas trwania maceracji. Klasycznie ze szczepów ciemnych winogron wytwarzane jest wino czerwone, ale istnieje możliwość wytworzenia wina białego poprzez szybkie usunięcie skórek owoców. Przy produkcji win białych, im dłużej trzymane są skórki winogron w kontakcie z winem, tym pełniejsza jest barwa i smak.

W przypadku klasycznego wina czerwonego wykorzystuje się natomiast wyłącznie winogrona czerwone, z tym, że nie oddziela się ich od skórek – podczas fermentacji znajdujący się w nich naturalny barwnik zostaje uwolniony i to właśnie on nadaje trunkowi charakterystyczny czerwony odcień. W naszym sklepie z winami nie brakuje też odmiany różowej, która swój kolor zawdzięcza bardzo krótkiej maceracji soku ze skórkami owoców – zwykle powstaje ze szczepów czerwonych.

Podział wina ze względu na zawartość cukru

Innego podziału wina można dokonać, jeśli weźmie się pod uwagę poziom słodyczy. Zawartość cukru znajduje odzwierciedlenie w smaku trunku, jednak wpływa na niego także m.in. kwasowość alkoholu oraz zawartość tanin. Wina wytrawne cechują się najniższą zawartością cukru – jest to najwyżej 4 g na 1 litr. Zazwyczaj odznaczają się intensywnie świeżym smakiem. Klasyfikujemy kolejne rodzaje wina ze względu na:

  • wino półwytrawne – od 4 do 12 g cukru na 1 l;

  • wino półsłodkie – od 12 do 45 g cukru na 1 l;

  • wino słodkie – więcej niż 45 g cukru na 1 l.