wino w kieliszku
wino w kieliszku
News

Odmiany szczepów win francuskich

Francja to kraj o bogatej historii winiarskiej, która sięga tysiącleci wstecz.

Wśród licznych regionów winiarskich tego kraju można znaleźć mnóstwo unikalnych szczepów winogron, stanowiących podstawę dla tworzenia wyjątkowych i złożonych smaków win. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej najważniejszym szczepom francuskich winogron, które zdecydowanie warto poznać.

Cabernet Sauvignon – król czerwonych win

Cabernet Sauvignon to jedna z najbardziej znanych i cenionych odmian winogron na świecie, a jej ojczyzną jest właśnie Francja. Szczep ten jest głównym składnikiem wielu prestiżowych win z regionu Bordeaux. Cechuje się intensywnym smakiem czarnej porzeczki, wiśni i cedru. Wina z tego szczepu doskonale komponują się z potrawami mięsnymi, zwłaszcza pieczonymi lub duszonymi.

Merlot – aksamitne czerwone wino

Merlot to kolejny popularny szczep winogron pochodzący z Francji, który zdobył uznanie na całym świecie. Wina z odmiany Merlot charakteryzują się głębokim, rubinowym kolorem oraz aksamitną teksturą. W smaku dominują nuty czarnych owoców, takich jak śliwka, czarna porzeczka czy jeżyna, a także delikatne akcenty czekolady i kawy. Merlot jest często łączony z Cabernet Sauvignon w celu stworzenia harmonijnych i złożonych kompozycji smakowych. W naszym sklepie z winami znajdziesz wiele propozycji.

Pinot Noir – elegancja i subtelność

Pinot Noir to szczep winogron, który wywodzi się z regionu Burgundii we Francji. Wina z tego szczepu cechują się jasnorubinowym kolorem oraz delikatnymi aromatami owoców leśnych, takich jak malina, truskawka czy wiśnia. Pinot Noir jest uważane za jedno z najbardziej eleganckich i subtelnym win czerwonych, które doskonale sprawdza się jako aperitif lub jako dodatek do delikatnych potraw mięsnych i rybnych.

Chardonnay – wszechstronność białego wina

Chardonnay to jeden z najpopularniejszych szczepów winogron białych, którego ojczyzną jest również Burgundia. Wina z odmiany Chardonnay mogą być zarówno wytrawne, jak i półsłodkie, a ich smak może się różnić w zależności od terroir oraz metody produkcji. Typowe nuty smakowe Chardonnay to jabłko, gruszka, brzoskwinia, a także wanilia i migdały.